صندوق فروشگاهی چیست و چه کاربردی دارد؟
27 شهریور

صندوق فروشگاهی چیست و چه کاربردی دارد؟

 • نویسنده: amini
 • بازدید: 351

 صندوق فروشگاهی یک دستگاه الکترونیکی برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات است همچنین صندوق توسط پرینتر برای اطمینان مشتری و اعتبار فروشگاه  یک قبض رسید برای مشتری چاپ می‌کند.

. صندوق فروشگاهی یک دستگاه الکترونیکی برای محاسبه و ثبت خرید و فروش معاملات است همچنین صندوق توسط پرینتر برای اطمینان مشتری و اعتبار فروشگاه  یک قبض رسید برای مشتری چاپ می‌کند.
منظور ما در اینجا سامانه الکترونیکی POS فروشگاهی است که نرم افزار حسابداری روی آن نصب می‌شود. در واقع صندوق فروشگاهی رایانه صنعتی  است که نرم افزار فروش دارد و اطلاعات خرید و فروش روزانه، هزینه و موجودی کالا و گزارشات فروش  در یک واحد صنفی را ثبت و ساماندهی می‌کند. بعضی از واحدهای شغلی نیز در کنار صندوق فروشگاهی از بارکد‌خوان، کشوی پول و چاپگر فیش برای تسریع کار و همچنین مدیریت فروشگاه خود بسیار مفید است.

با به روز شدن کسب و کارها ، این هم بخشی از تغییر بزرگی است که ورود کامپیوترها در زندگی امروز ما ایجاد کردند. نرم افزار حسابداری و صندوق فروشگاهی برای همیشه صاحبان مشاغل را از حسابداری دستی و پیچیده که گاها باعث اشتباه برای فرد میشود نجات داد.

مزیت ‌استفاده از صندوق فروشگاهی چیست؟

با روی کار آمدن صندوق‌های مکانیزه فروش و همه‌گیر شدن استفاده از این صندوق‌ها، دیگر به استفاده از فاکتورهای دست‌نویس قدیمی و حساب و کتاب‌های طولانی و زمان‌بر مخصوصاً برای فروشگاه‌های بزرگ نیازی نیست. با خرید و نصب صندوق مکانیزه که نرم افزار حسابداری دارد یا هر کامپیوتر مجهز به نرم افزار حسابداری، این فاکتورهای فروش به صورت الکترونیکی در صندوق مکانیزه فروش صادر می‌شوند.
هدف اصلی از بکارگیری این  سامانه فروش، مدیریت خرید، فروش، هزینه، موجودی کالا، ارائه انواع گزارش‌ها برای تصمیم‌گیری بهتر یا تهیه آمار مشخص، تسریع و بهبود روند فروش و در نهایت صدور الکترونیکی فاکتور فروش است که در دنیای امروز واجب شده است.

در بسیاری از مشاغل کارفرما مجبور است که ازشخصی به عنوان صندوقدار استفاده کند که با استفاده از این نرم افزار ها میتواند کنترل دقیقی روی کار خود داشته باشد

دیگر مزایا و قابلیت‌های صندوق فروشگاهی یا سامانه فروش:

 • صرفه‌جویی در زمان
 • سرعت در پردازش محاسبات
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها
 • ارائه انواع گزارش‌های مدیریتی
 • افزایش دقت و نظم در امور کاری
 • امکان شناسایی اقلام خاص
 • کاهش درصد اشتباه به پایین‌ترین حد
 • ایجاد اعتماد از خرید برای مشتریان
 • ایجاد اعتبار برای فروشگاه 
 • کنترل بیشتر روی محیط کار
 • ایجاد درآمد از نمایشگرهای تبلیغاتی آن

تاریخچه صندوق مکانیزه فروش

در کشور ما از چند سال پیش این روند آغاز شده که هر سال تعدادی از اصناف ملزم به تهیه و استفاده از این صندوق‌ها می‌شوند. این موضوع می‌تواند تاثیر بسزایی در روند کار اصناف داشته باشد.
از ابتدای سال 1392 برخی اصناف ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش مکانیزه (POS) فروشگاهی یا رایانه دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورت‌حساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام شده در دستورالعمل موضوع مواد ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده و ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم شدند و در اینده نزدیک کلیه صنوف باید از نرم افزار و صندوق فروشگاهی بهره ببرند.

مؤدیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش یا رایانه دارای سیستم نرم ‌افزار فروشگاهی، در صورت استفاده نکردن از سامانه‌های مذکور از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد.
در ضمن هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش (pos) یا رایانه توسط صاحبان مشاغل مذکور (اعم از سخت‌افزار و نرم‌افزار)، از درآمد مشمول مالیات مؤدیان مزبور در اولین سال استفاده قابل کسر خواهد بود که این تشویقی بزرگیس برای کارفرما.

تمامی کسب‌وکارهای خرد در کشور بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین وزارت صنعت و معدن، شورای اصناف و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به امضا رسیده باید به صندوق مکانیزه فروش (pos) مجهز شوند.

ارسال نظر